Postępy Endokrynologii i Diabetologii – Jurata 2022

W dniach 26-28 maja 2022 w Hotelu „Bryza” w Juracie na Helu odbyła się konferencja „Postępy Endokrynologii i Diabetologii”.

Konferencję organizowaną już od dwudziestu dwóch lat przez zespół wykładowców Kliniki Endokrynologii CMKP, Narodową Fundację Endokrynologii im. W. Hartwiga oraz Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego przeprowadzono jako kurs kształcenia podyplomowego lekarzy. W Konferencji uczestniczyło 605 osób.

Obrady otworzyła sesja „Recepta na lepsze i dłuższe życie”, podczas której przedstawiono, jak radzić sobie ze współczesnymi zagrożeniami zdrowotnymi: otyłością, zaburzeniami metabolicznymi, nowotworowymi i osteoporozą . Jak pisze Prof. Zgliczyński w sprawozdaniu po konferencji: „W oparciu o streszczane artykuły starano się udzielić praktycznych rad, jak w tych trudnych czasach, wykorzystując czasami ograniczone krajowe możliwości radzić sobie nie tylko z diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób tarczycy, ale też wszystkich pozostałych endokrynopatii, ze szczególnym uwzględnieniem otyłości, zaburzeń metabolicznych i mineralizacji kości. Publikacje te przedstawili i skomentowali profesorowie i lekarze – klinicyści, najlepsi wykładowcy na kursach CMKP.”

Dr n.med. Katarzyna Jankowska, prezes PTZPiLN, przedstawiła w czasie Konferencji 2 wykłady:

  • „Czego unikać, aby pozostać zdrowym, szczupłym i płodnym?”
  • „Czy ciąża u kobiet z PCOS różni się od ciąży kobiet zdrowych?”